Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravotní problémy Mainských mývalích koček

20. 9. 2009

Zdravotní problémy Mainských mývalích koček

 

Hypertrophic cardiomyopathy je onemocnění srdečního svalu, kde dochází ke ztluštění svaloviny levé srdeční komory a jejímu tvrdnutí. Hypertrofická kardiomyopatie u koček způsobuje srdeční selhání, tromboembolismus aorty a náhlou smrt postižených zvířat. Tato choroba může být detekována ultrazvukovým vyšetřením (chokardiografií). Chorobu je možno touto metodou diagnostikovat  ve věku od 1 do 7 let. Mutace v genu, který kóduje kardiální myosin (cardiac myosin) vázající protein C byla označena za příčinu této choroby u jistých linií MCO. Existuje i genetický tes na tuto chorobu. Přibližně jedna třetina testovaných koček na tuto chorobu byla pozitivní, ačkoliv tento vzorek populace není  směrodatný a může tak dojít ke zkreslení. Bylo zjištěno, že za vznik onemocnění je zodpovědná ještě další mutace, která se v plemeni objevuje. Jedna z mutací způsobuje rychlejší průběh nemoci, zatímco druhá je plíživější a onemocnění se vyvíjí delší dobu.

 

Do roku 1988 bylo HCM způsobeno také nedostatkem  aminokyseliny taurinu v průmyslově vyráběné potravě pro kočky. To se však pochopitelně týkalo všech plemen, nikoliv pouze maine coonů. Od té doby, kdy firmy zvýšily množství taurinu v krmivu pro kočky, je tento druh HCM velmi vzácný. HCM vzniklá v závislosti na nedostatku taurinu je léčitelná jeho podáváním, zatímco geneticky podmíněná HCM léčitelná není.

 

Další choroby postihující toto plemeno jsou dysplazie kyčelního kloubu

 

 a Polycystické onemocnění ledvin. Také onemocnění dásní je u mainských mývalích koček běžnější, neý u jiných plemen.

 

Díky původu mainských mývalích koček a jejich vzniku přirozenou selekcí se však dá říci, že se jedná o velmi zdravé plemeno a je zodpovědností chovatelů, aby jím, díky vhodně volenému způsobu chovu, také zůstalo.