Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka cukrovka

30. 1. 2010

 

Diabetes mellitus u koček

 

Diabetes mellitus neboli cukrovka se nevyhýbá ani kočkám. I když se s ní setkáváme především u zvířat starších 6 let, může se objevit prakticky v každém věku. Rozlišují se dva typy diabetu:

 

  • Diabetes  typu 1 je způsoben  imunitně zprostředkovanou destrukcí beta buněk. U koček je poměrně vzácný.
  • Diabetes typu 2 je charakterizován nedostatečnou sekrecí insulinu a poškozenou schopností insulinu. Je nejběžnější formou diabetu u koček.

 

Další specifické formy diabetu tvoří u koček menšinu případů. Nejčastější příčinou v této skupině je poškození pankreatu  pankreatickým adenokarcinomem. Další příčinou může být insulinová resistence způsobená dalšími endokrinními poruchami včetně akromegalie- hormonální poruchy, která se projevuje nadměrným růstem.

 

Rizikovými skupinami koček, u nichž může dojít k onemocnění diabetem jsou starší zvířata, obézní kočky,  kastrovaní kocouři.  Vědci z Nového Zélandu, Austrálie a Velké Británie zjistili zvýšený výskyt diabetu u Barmských koček. U tohoto plemene  zjistili australští vědci vyšší průměrný věk prvodiagnózy (13, 6 roku) oproti krátko- a dlouhosrstým domácím kočkám ostatních plemen (10, 9 roku). Barmské kočky trpí diabetem v průměru 3, 7 krát častěji než ostatní plemena a není u nich rozdíl v onemocnění diabetem mezi pohlavími, jako je tomu u jiných plemen koček.

 

Existují důkazy o roli genetických faktorů a vlivu prostřední na vznik diabetu. Kromě již zmiňované obezity patří k vlivům prostředí také podávání léčiv, snížená fyzická aktivita či omezení výběhu u doma chovaných koček. Samozřejmě se sem také řadí diety s vysokým obsahem uhlovodanů, které zvyšují hladinu krevní glukózy a insulinu a mohou tak způsobovat u rizikových skupin větší náchylnost k obezitě a  diabetu. Naproti tomu dieta s nízkým obsahem uhlovodanů a vysokým obsahem proteinů může pomoci uchránit kočky z rizikových skupin ke kterým je třeba počítat i kočky štíhlé se spodní insulinovou sensitivitou.

 

Cukrovka je způsobena metabolickou poruchou, v jejímž důsledku v těle kočky chybí nebo je produkován defektní inzulín. Tento hormon má za úkol udržovat optimální hladinu cukru v krvi. Při onemocnění cukrovkou  se cukr hromadí v krvi a následně je vylučován i močí.

Stanovení hladiny cukru se provádí z krve, jeho přítomnost se zjišťuje i v moči.

 

Příznaky diabetu jsou nadměrné pití, nadměrné močení,  nadměrný příjem potravy  doprovázený ztrátou hmotnosti. Pokud nejsou tyto první příznaky včas rozpoznány, mohou se objevit další komplikace jako je letargie, deprese, ztráta chuti k jídlu, zvracení, poškození jater. Mohou být poškozeny i oči.  Diabetes může být provázen i neurologickými příznaky jako je ochabnutí hřbetních svalů, postižení periferních nervů a problémy při pohybu. Objevuje se slabost zadních končetin a ploskochodý postoj (plantigrádní). Mohou se objevit i pohybové problémy předních končetin.

 Onemocnění se projeví na i kůži a srsti. Objevují se v ní šupinky a je mastná. Pokud je cukrovka neléčena delší dobu, může nastat diabetické kóma, které kočku bezprostředně ohrožuje na životě a může způsobit i smrt.

 

Při tomto onemocnění se mohou vyskytovat dva vážné stavy:

 

  • Hypoglykémie – nízká hladina cukru v krvi, která může způsobit poškození mozku. U kočky poměrně rychle nastupuje neklid, zmatenost, objevuje se i  třas či křeče, které mohou přejít až v koma. Tento stav je velmi nebezpečná a je třeba kočce co nejrychleji podat ve vodě rozpuštěnou glukózu nebo cukr.
  • Hyperglykemie – vysoký obsah cukru v krvi. I v tomto případě je nutné co nejdříve navštívit  veterinárního lékaře, který zahájí léčbu.

 

Léčba spočívá v podávání inzulínu  většinou ve formě injekcí. Některé kočky mohou orálně dostávat látky snižující obsah glukózy v krvi – hypoglykemika, ovšem to platí pouze pro kočky s určitým typem diabetu, který není závislý na inzulínu. Podává se i dietní krmivo s nízkým obsahem cukrů a vysokým obsahem bílkovin.

 

Léčbu by vždy měl vést veterinární lékař !

 

Byl také zkoumán vliv podávání alkoholového extraktu z šalvěje lékařské u krys, u nichž byl diabetes vyvolán  streptozotocinem. Šalvěj lékařská má široké spektrum biologických aktivit jako je antioxidativní , hypoglykemický, protizánětlivý, virostatický, antimykotický, svíravý, eupeptický, odvodňující a antibakteriální účinek . Byl zjištěn prokazatelný vliv podávání šalvějového extraktu na snížení sérové glukózy, triglyceridů, celkového cholesterolu, močoviny a kyseliny močové a dalších látek (kreatinin, ASDT, ALT a zvýšený plasmový insulin) u pokusných krys. U koček takový výzkum prováděn zatím nebyl.

 

Použitá literatura:

 

Antidiabetic effects of sage (Salvia officinalis L.) leaves in normal and streptozotocin-induced diabetic rats – Akram Eidi, Maryam Eidi, Diabetes and Metabolic Syndrome: Clinical Research and Reviews, Volume 3, Issue 1, January-March 2009

 

Canine and feline diabetes mellitus: nature or nurture ? – Rand, J. S., Fleeman, L. M., Farrow H. A., Appleton, D. J., Lederer R., J Nutr. 134 (8 Suppl):20/2S-1080S

 

Current understanding of feline diabetes: part 1, pathogenesis– Rand, J., J Feline Med Surg, 1(3):143-53

 

Frequency of feline diabetes melitus and breed predisposition in domestic cats in Australia – Lederer, R., Rand, J. S., Jonsson, N. N., Hughes, I. P., Morton J. M.

 

Neurological Complications Associated with Spontaneusly Occurring Feline Diabetes Mellitus – Mizisin, A. P., Shetlon G. D., Burgers, M. L., Powel, H. C., Cuddon, P. A. – Journal of Neuropathology and Experimental Neurology, October 2002