Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dysplazie kyčle

20. 9. 2009

Dysplazie kyčelního kloubu 

 

 

Dysplazie kyčelního kloubu je dědičné onemocnění, které velmi dobře známe u psů. Vyskytuje se však bohužel též u ušlechtilých koček. Postižené kočky mají příliš mělkou jamku kyčelního kloubu oproti kloubní hlavici, čímž dochází při pohybu k postupnému „odírání“ chrupavky, až posléze na kloubu i jamce zůstane pouze kostní hmota. Protože organismus nedokáže opotřebovanou chrupavku obnovit, stává se pro kočku pohyb velmi bolestivým. Může se stát, že se kočka bude vyhýbat skákání, nebo se bude pohybovat méně, než je pro kočku jejího věku a plemene běžné. U koček většinou nedochází ke zchromnutí.

   Toto onemocnění není ovlivňováno pouze mutací jediného genu, ale je ovlivňováno více geny – je tedy polygenetické. I proto se může stát,  že se dvěma rodičům s normálními kyčlemi narodí potomstvo s dysplazií.

  Vyšetření se v současné době provádí rentgenem na specializovaných pracovištích. Od ledna 2000 vede Swedish Maine Coon Cat Club veřejnou databázi rentgenových snímků. Databáze byla vytvořena ke zjištění frekvence dysplazie kyčelního kloubu v plemeni Mainská mývalí. Swedish Maine Coon Club spolupracuje s Dr. Larsem Audellem, vedoucím odborníkem na tuto oblast ve Švédsku.

 

Více informací již brzy na : www.PawPeds.com v rubrice Zdravotní programy v příspěvku Hip Dysplasia (HD)  kliknutím na českou vlaječku