Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočky a vitamíny

5. 10. 2009

Kočky a vitamíny

 

  Stejně jako my, lidé, i naše kočky potřebují ke správnému fungování organismu vitamíny. Chovatelé, kteří krmí hodnotnými krmivy by neměli svévolně podávat kočce další vitamínové preparáty – ať již multivitamínové tabletky, vitamínové pamlsky či bobny bez porady s veterinárním lékařem. I nadbytek vitamínů totiž může být škodlivý.

Platí to zejména pro vitamíny rozpustné v tucích , tedy A, D, E a K, které se v organismu dlouhodobě skladují. U vitamínů B, C a H (biotinu) není nebezpečí předávkování až tak velké, protože jsou rozpustné ve vodě a tudíž snadněji vyloučitelné močí.

 

Jaké vitamíny tedy kočka potřebuje a kde jsou obsaženy ?

 

  • Vitamín A – rozpustný v tucích. Je obsažen v mléce a mléčných produktech, syrových játrech, vaječném žloutku a mrkvi. Podávání mrkve však nemá pro kočku z hlediska přísunu vitamínu A velký význam, protože si jej nedokáže z karotenu- na rozdíl od člověka- vyrobit. Vitamín A je důležitý pro dobré neoční vidění, růst, kůži a pro sliznice. Předávkování vitamínem A může způsobit poškození skeletu.

 

  • Vitamín B –rozpustný ve vodě. Je obsažen v obilných výrobcích a mase. Je důležitý pro látkovou výměnu, kůži a růst. Vitamíny skupiny B jsou B1, B2, Niacin, B6, B5. kyselina listová a B12). Tyto vitamíny slouží jako koenzymy při důležitých procesech látkové přeměny.

 

  • Vitamin C – rozpustný ve vodě. Je obsažen v citrusových plodech, cibuli, šípcích, kysaném zelí. Kočky si jej- na rozdíl od člověka nebo morčete- dokáží samy vyrobit z glukózy. Přesto je jeho podávání doporučitelné zejména při horečnatých onemocněních.

 

  • Vitamín D – rozpustný v tucích. Je obsažen ve vaječném žloutku, mléce a mléčných výrobcích, rybách, droždí, játrech. Je důležitý pro stavbu kostí, správnou funkci střeva, mléčné žlázy, dělohy a ledvin. Protože existuje úzký vztah mezi metabolismem vápníku a vitamínu D (vitamín D je důležitý pro vstřebávání vápníku), může nedostatek vitamínu D vést ke křivici a naopak  předávkování může způsobit ukládání vápníku ve stěnách cév, v plicích a nebo ledvinách.

 

  • Vitamín ETokoferol - rozpustný v tucích. Je obsažen v rostlinných olejích a klíčcích, mléčných produktech, vaječném žloutku a játrech. Tento vitamín je nezbytný pro správné fungování látkové výměny, tvorbu krve, plodnost, ochranu buněk, pro mozek, kůži a imunitní systém. Je to přírodní antioxidant. Dlouhodobé podávání vitamínu E může mít za následek poškození jater.

 

  • Vitamín K – rozpustný v tucích. Je obsažen v mléce a mléčných výrobcích, zelenině, drůbeži, vaječném žloutku a vnitřnostech. Příznivě působí na imunitní systém, svalstvo, srážlivost krve, chrání před zhoubným bujením, podporuje hojení různých poranění. Vzhledem k tomu, že se jedná o vitamín rozpustný v tucích a skladovaný dlouhodobě v těle, není jeho podávání zdravé kočce nutné.

 

  • Vitamín H Biotin – rozpustný ve vodě.  Je obsažen ve vnitřnostech a vaječném žloutku. Jak již napovídá samo písmenko H (Hair) je důležitý pro srst a kůži. U zdravých zvířat není jeho doplňkové podávání nutné.

 

Použitá literatura :

 

Biologie, Campbell N. A., Reece J., B., Computer Press a.s., Brno 2006

 

Auch Vitamine können gefährlich sein, Bäumel, M.,Geliebte Katze 8/2009