Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebezpečí otravy rostlinami

25. 4. 2010

Nebezpečí otravy liliemi u koček

Podle zahraničních a českých  materiálů D. Hypšová

 

 

V květnovém čísle britského časopisu Your Cat vyšel článek „Pretty but deadly“ (Krásné, ale smrtící), v němž veterinář  Glen Cousquer radí chovatelům a majitelům koček co dělat, pokud jejich kočka olíže pyl lilií nebo pozře jejich část.

 

Otrava liliemi  patří mezi nejběžnější otravy u koček v Británii. Přesto to mnoho lidí neví. Velmi nebezpečné není jen pozření části rostliny, ale také olizování pylu, který může ulpět na kožíšku kočky, otře-li se o pylem hustě obalené pesíky. Lilie je jedovatá celá, ale nejjedovatější je květ. Kočky jej často ze zvědavosti očichávají, nebo i mohou pozřít jeho části. Je třeba jednat okamžitě, i když není přesně známo, jaké množství kočka pozřela či olízala.

 

Otrava liliovým jedem způsobuje akutní selhání ledvin, které nastupuje  do 24 – 72 hodin po pozření části rostliny nebo olízání pylu. Bez včasného zásahu – poskytnutí pomoci ještě před nástupem prvních příznaků- dosahuje úmrtnost 50 – 100%, proto není na místě otálet s okamžitou návštěvou veterináře. Pokud pyl potřísnil srst kočky, je nutné zamezit jí v olizování- a to zakrytím části těla s potřísněnou srstí, nasazením alžbětinského límce nebo i oholením postižené části těla – je to rychlejší a bezpečnější, než kočku vykoupat.

 

Klinickými příznaky jsou zvracení, které nastupuje 6 – 12 hodin po kontaktu s liliovým jedem, nechutenství, velká žízeň, zvýšená produkce moči, následná dehydratace, záchvaty a může dojít i k degeneraci pankreatu ( slinivky). Veterinární lékař zajistí, aby nedošlo k dalšímu vstřebávání jedu, tedy navodí u kočky zvracení, provede výplach žaludku a nitrožilní podávání  tekutin.

 

Nebezpečí představují zejména : Lilium longiflorum, Lilium tigrinum, Lilium speciosum rubrum, Lilium umbelatum, Lilium orientalis, Hemerocallis dumortieri, Hemerocalis fulva a Hemerocallis sieboldii (česky tzv. denivky).

 

Samozřejmě jedovaté nejsou pouze lilie, mezi jedovaté rostliny patří též všechny pryšcovité včetně oblíbené vánoční hvězdy, dyfenbachie, konvalinky, ale též například krásná klivie, která je jedovatá celá.

 

Použitá literatura:

 

Pretty but deadly – Your Cat, May 2010, str. 65, www.yourcat.co.uk

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lilium

 

http://www.garten.cz/a/cz/3657-hemerocallis-denivka/

 

http://www.libosovice.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=63:rostliny&catid=32:rostliny&Itemid=16